Jonistoriai – tai didelės talpos kondensatoriai, naudojami mažų srovių įrenginiams maitinti (pvz. realaus laiko laikrodžiui). Tokie kondensatoriai dar vadinami superkondensatoriais arba ultrakondensatoriais. Vieną tokį išlitavau iš Pentium II motininės. Tai buvo 1.0F 5.5V jonistorius. Jis nėra didelis, gal net kiek mažesnis už alaus kamštelį.
1 Faradas yra ganėtinai didelė talpa, visas mūsų Žemės rutulys teturi apie 0,7 F dydžio talpą. Turint tokias supertalpas galime sukaupti labai didelį elektros krūvį ir turėti labai galingus energijos šaltinius. Jeigu nebus srovės nuotėkio, tokius sukauptos energijos kondensatorius galima bus naudoti labai ilgai.
Kardiochirurgai širdies stimuliavimui dabar dažniausiai naudoja būtent jonistorius. Šiuose nedideliuose įtaisėliuose sukaupta didelė energija, jie gali veikti dešimt metų.
Nusprendžiau išbandyti savo jonistoriaus galimybes. Prijungiau mėlyną 5mm šviesos diodą ir pakroviau 5V. Pakrovęs atjungiau nuo maitinimo šaltinio. Po valandos švietimo jonistoriaus įtampa nukrito tik iki 2,6V. O po 2,5 valandos, su prijungtu šviesos diodu, nukrito iki 2,4V. Po 24 valandų su tuo pačiu šviesos diodu įtampa laikėsi 2,34V.
Visai įdomus daiktas, nors praktinės reikšmės dar nesugalvojau. Manau, kad geriau vietoj jonistoriaus naudoti nedidelės talpos akumuliatorius.
Šiai schemai yra labai puikus patobulinimas. Ją galima paversti USB pakraunamu žibintuvėliu. Lygiagrečiai jonistoriui reikia prijungti USB kištuko 1 ir 4 pinus. Tada ikišus kištuką į kompiuterį jonistorius – žibintuvėlis pasikraus. 🙂
Tai beveik mano idėja 🙂 Mano atveju tetrūksta USB kištuko 😀
O per kiek laiko jis pasikrauna ?
Kad pilnai pasikrautū, reikia kažkiek palaikyti maitinimą. Aš laikydavau prijungta prie maitinimo 5 min.
Įdomus daiktas 🙂 Ir labai įdomi įdėja su prožektoriumi 🙂 Prijungi kokį itin ryškų ledą, ir turi greitai pakraunamą prožektorių 🙂 O iš kur dar jį galima išlupti ? Nes turiu 3 motinines, o nei vienoje nėra.
Nežinau kur dar jų galima rasti. Yra parduotuvėse. Jų gali rasti nebent senose motininėse.
Na parduotuvėse tai yra bet…
į kainą žvilgtelėkit..
o gal kas zinot kiek kainuoja toks daikciukas?? !shy
Paieškojęs radau Evitos kataloge:
Jonistorius 0.47F 5.5V PHILIPS 16,20Lt
Bet čia net pusės Farado nėra… x)
Senuose muzikiniuose centruose, videogrotuvuose taip pat jų būna, skirti laikrodžiams maitinti.
Teisingai, jie ten naudojami kaip rezervinis šaltinis realaus laiko laikrodžiams (angl. real time clock (RTC)).
Maciau gera ideja, ja naudoja dviraciu apsvietimo zibibtuose, kol vaziuoji, generatorius duoda energija lemputems, bet sustojus jos uzgesta, o imontavus jonistoriu, sustojus led lemputes dar kuri laika sviecia, galima pasisviesti kur reikia ar kazka apziureti. Ideja paprasta bet gera, nes jonistoriai labai ilgaamziai ir greitai pasikrauna, ir ju praktiskai keisti nereikia niekada.
I see you don’t monetize electronic.lt, don’t waste your
traffic, you can earn extra bucks every month with new
monetization method. This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites),
for more info simply search in gooogle: murgrabia’s tools